Off Canvas

 

بلاگ

مطالب حوزه صنعت و معدن

در این مطلب تصمیم داریم شما را با مفهوم شتابدهنده استارت‌آپ و فرایند شتابدهی و در کل کمکی که شتابدهنده‌ها به رشد اصولی و تجاری شدن استارت‌آپ‌ها می‌کنند آشنا کنیم پس مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

با ورود استارت‌آپ‌ها و فضای راه اندازی کسب و کارهای نوپا به ایران، مفاهیم و ساختارهای نوینی در حال شکل گیری و ایفای نقش می‌باشند. اگر چه این فعالیت‌ها از مدت‌ها پیش نیز وجود داشته، اما در چندین سال اخیر بیشتر در کانون توجه قرار گرفته است. استارت‌آپ‌ها برای شروع اولیه نیاز به کمک‌های مالی و آموزشی دارند تا بتوانند رشد کنند. اما اکثرا نمی‌دانند از کجا شروع کنند و سرانجام این شروع، پایانی موفقیت آمیز خواهد بود یا نه؟!

دنیای دیجیتالی امروز، فضای مناسبی برای کارآفرینان است. اما افراد خلاق و مبتکر برای دست به کار شدن و رشد دادن استارت‌آپ‌های نوآورانه‌ی خود نیاز به مجموعه‌ای از حمایت‌ها دارند.

در مسیر پر پیچ و خم تبدیل ایده به کسب و کاری پایدار، اکثر افراد دچار مشکل می‌شوند و همین مشکلات باعث می‌شود تا وقت و هزینه‌های زیادی صرف بشود اما خروجی مطلوب حاصل نشود. از این رو در چند سال گذشته تلاش‌هایی در قالب‌های مختلف مانند مراکز رشد دانشگاهی، پارک‌های علم و فناوری و … انجام شده و گاها نتایج بسیار خوبی را نیز در بر داشته است.

اما واقعا شرکت‌های شتابدهنده چه مراکزی هستند و هدف آن‌ها چیست؟ در ادامه سعی کردیم تعریف واضح و مختصری از شتابدهنده استارت‌آپ و اهداف آن را برایتان شرح دهیم.

شتابدهنده استارت‌آپ چیست؟ با چه هدفی به وجود آمده‌؟

شتابدهنده‌ (Accelerator) یک سازمان منسجم است که با هدف حمایت و توسعه کارآفرینی نوآورانه به وجود آمده و عمدتا اتفاقات زیر در آن رقم می‌خورد:

  • حذف اتلاف وقت‌ و سرمایه از طریق به اشتراک گذاری تجربه و کوتاه کردن روند آزمایش بیزینس مدل یک کسب و کار نوپا
  • آموزش مهارت‌های کارآفرینی به تیم دارای ایده و استارت‌آپ‌های پذیرفته شده
  • همراهی و راهنمایی تیم‌های استارت‌آپی (mentoring)

اگر آیتم های بالا را ویژگی مشترک شتابدهنده‌های استارت‌آپ درنظر بگیریم، وجه تمایز آن‌ها را موارد زیر تشکیل می‌دهد:

  • فرآیند انتخاب و داوری
  • نوع و میزان ارائه‌ی سرمایه اولیه
  • معرفی کارآفرینان به سرمایه گذاران داخلی
  • طول دوره شتابدهی
  • فضای کاری مشترک کاهش هزینه‌های دسترسی به زیر ساخت‌ها و خدمات اداری

مزایای شتابدهنده برای استارت‌آپ ها

سوالی که ممکن است برای خیلی‌ها پیش بیاید این است که اصلاً چرا استارت‌آپ‌ها باید به شرکت‌های شتابدهنده بپیوندند و این کاری چه سودی برایشان خواهد داشت؟ برای پاسخ به این سوال سعی کردیم چند نمونه از مزایای پیوستن به شتاب دهنده را به طور مختصر برایتان شرح دهیدم.

شتابدهنده یک شریک تجاری برای ایده و استارت‌آپ شماست

یکی از مزایای شتابدهنده‌ها نسبت به مراکز دیگر این است که در سود و ضرر راه اندازی کسب و کار شریک هستند. در واقع می‌توان گفت همیشه همراه و درکنار کسب و کار هستند. در شتابدهنده‌ها بخشی از سهام استارت‌آپ راه اندازی شده به شتابدهنده اختصاص می‌یابد. این سهام در ازای خدماتی و سرمایه‌ی اولیه‌ای که شتابدهنده به تیم ارائه می‌دهد دریافت می‌شود.

در شتابدهنده بازه زمانی از اهمیت بالایی برخوردار است

هدف اصلی و مهم یک شتابدهنده استارت‌آپ، شتاب دادن به پروسه‌های راه اندازی یک کسب و کار نوپا با توجه به برنامه‌ی دوره شتابدهی است. اگر برنامه زمانی شتابدهی با آغاز و پایان درست و مشخص همراه نباشد، سیکل شتابدهی به کسب و کار دچار مشکل شده و همین امر باعث می‌شود که ضربه‌ی جدی به کسب و کار وارد شود.

وجود منتورهای باتجربه و حرفه‌ای درکنار استارت‌آپ‌ها

راه اندازی استارت‌آپ در ابتدا سخت و چالش برانگیز است شما نیازمند کمک و تجربه دیگران خواهید بود. در اینجا شتابدهنده استارت‌آپ می‌تواند به کمک شما بیاید. وقتی که به یک شتابدهنده استارت‌آپ می‌پیوندید می‌توانید از حمایت منتورها بهره ببرید و علاوه بر حمایت عاطفی از تجربه و دانش آن‌ها نیز استفاده کنید. منتور کسب و کار با مربی آموزشی فرق دارد. اگر بخواهیم تعریف مناسبی از کلمه منتور داشته باشیم، منتور فردی با تجربه است که سال‌ها دریک حوزه مشخص فعالیت داشته، و شکست‌ها و موفقیت‌های متعددی را تجربه کرده است. این افراد در حوزه خود شناخته شده هستند و تجربه و تخصص ایشان برای کارآفرینان جوان بسیار ارزشمند است.

دسترسی به سرمایه گذاران مناسب

شرکت‌های شتاب‌دهنده‌ معمولاً خودشان سرمایه مورد نیاز استارت‌آپ‌ها را تامین نمی‌کنند بلکه کاری که انجام می‌دهند این است که شما را مستقیما به سرمایه‌گذارانی وصل می‌کنند که ممکن است ایده شما برایشان جذاب باشد و خواهان سرمایه گذاری روی آن باشند. در واقع شتاب دهنده‌ یک پل ارتباطی بین صاحبان ایده و سرمایه گذاران هست.

البته ناگفته نماند که شتابدهنده تنها به شما کمک می‌کند تا بهترین و مناسب‌ترین سرمایه گذار را انتخاب کنید اما در نهایت این شما هستید که باید به عنوان صاحب کسب و کار سرمایه‌گذاران را متقاعد کنید و نظر آن‌ها را به ایده و محصول خود جلب کنید.

توسعه مهارت‌های مورد نیاز

شما برای موفقیت در کسب و کارتان نیاز به یادگیری و کسب مهارت‌های مختلفی چون بازاریابی، ارتباطات، امور مالی و برخی مهارت‌های فنی دارید، شتابدهنده‌ها به شما امکان یادگیری این مهارت‌ها را به شما می‌دهند، روش‌ها و اصول کسب و کار را به شما آموزش می‌دهند و ترتیبی می‌دهند تا از تجربیات مدیران دیگر بهره ببرید.

مدیریت ریسک‌ها

این امری طبیعی است که کارآفرینان تازه کار نگران شکست و ریسک‌ها و خطرات موجود در مسیر خود باشند، به هر حال هر کسب و کار جدیدی در ابتدای راه بسیار شکننده و حساس است و با هر اشتباه کوچکی ممکن است به دره شکست سقوط کند. از این رو یکی از نیازهای اساسی کارآفرینان مدیریت ریسک است.

شتاب دهنده ریسک‌های آتی و فعلی کسب و کار شما را پیدا می‌کند و شما را راهنمایی می‌کند تا بتوانید راه حلی برای مقابله با آن‌ها بیابید و از خطرات احتمالی دوری کنید. علاوه بر این در برنامه‌های شتاب دهنده مدیران موفق دیگر تجربیات خود را با کارآفرینان به اشتراک می گذارند و کمک می‌کنند تا خطرات احتمالی کسب و کار خود را بشناسند.

شبکه سازی

در طی دوره شتابدهی، کارآفرینان و بنیان‌گذران فرصت‌های زیادی برای شبکه سازی با کارآفرینان مشابه خود و همچنین سرمایه گذاران بالقوه خواهند داشت. این ارتباطات می‌توانند بسیار ارزشمند باشند، به خصوص اگر در آینده نیاز به جذب سرمایه داشته باشید.

یک برنامه مجزا برای همه کسب و کارها

برخلاف تصور عموم، شتاب دهنده‌ها یک مدل یا برنامه یکسان به همه کسب و کارها ارائه نمی‌دهند، بلکه انتخاب برنامه شتاب دهنده بر عهده خود کارآفرینان است و با توجه به ماهیت و هدفی که کسب و کار دنبال می‌کند انتخاب می‌شود.

دادن انگیزه و روحیه به بنیان گذاران

فضای جمعی و مشارکتی که در شتابدهنده‌ها یافت می‌شود، مطمئناً شما را در مسیر پیشرفت و پیشروی قرار می‌دهد. تعامل با بنیان گذاران دیگر و شنیدن تجربیات آن‌ها و چالش‌هایی که پشت سر گذاشته‌اند به شما یک انگیزه قوی می‌دهد تا به راهتان ادامه دهید و به شما یادآوری می‌کند که می‌توانید بر شک و تردیدهای خود غلبه کنید و از موانع عبور کنید.

تا اینجا با مزایای شتاب دهنده استارت‌آپ و مفاهیم شتابدهی، شتابدهنده، منتور و سایر اصطلاحات مرتبط آشنا شدیم. اما برناک یک شتابدهنده با فرایندی نوآورانه است. برناک یک شتابدهنده دیجیتال یا شتابدهنده مجازی است و سازوکار آن با شتابدهنده‌های معمولی کمی متفاوت است.

شتابدهنده دیجیتال چیست و چه فرقی با شتابدهنده معمولی دارد؟

ساختار یک شتابدهنده‌ی دیجیتال یا مجازی نیز با مشابه ساختار یک شتابدهنده معمولی است همان المان‌های شتابدهنده‌های معمولی را دنبال می‌کند، اما یک تفاوت عمده نسبت به شتابدهنده‌های معمولی دارد:

” تمام فرآیند شتابدهی و کمک به راه اندازی کسب و کار نوپا به صورت دیجیتال و در فضای مجازی صورت می‌گیرد.”

شاید برایتان سوال باشد که با وجود شتابدهنده‌های معمولی، چرا باید از این نوع شتابدهنده‌ها برای رشد کسب وکار خود استفاده کنیم؟ در پاسخ به این سوال، چند مزیت عمده‌ی استفاده از شتابدهنده‌های مجازی به جای شتابدهنده‌های معمولی را برای شما ذکر می‌کنیم.

فرآیند شتابدهی به صورت آنلاین و از راه دور

در کشور عموم شتابدهنده‌ها در پایتخت در حال فعالیت هستند. در یکی دو کلان شهر نیز فعالیت شتابدهی به صورت محدود پیگیری می‌شود. این مسئله را می‌توان مهم‌ترین مشکل شتابدهنده‌های معمولی دانست. چرا که صاحبان ایده‌ای و افراد خلاق در سایر شهرها دسترسی سریع و راحت به این مراکز نداشته و نمی‌توانند از خدمات آن ها بهره ببرند. به بیان دیگر اگر فرد یا گروهی در در شهری به غیر از یکی دو شهر بزرگ کشور قصد پیگیری و جدب سرمایه برای ایده‌ی خود را داشته باشد، عملا با مشکل مواجه می‌شود و لازم است برای این امر متقبل زحمت شود.

شتابدهنده دیجیتال برناک، این مشکل را حل نموده و استارت‌آپ‌ها در هرنقطه‌ای از ایران که باشند، بدون نیاز به حضور فیزیکی، می‌توانند فرآیند شتابدهی را به صورت دیجیتال و در بستر فضای مجازی دنبال کنند.

همه‌ی مزایای شتابدهی معمولی را دارند!

تصور اشتباهی که از شتابدهنده‌های دیحیتال به خاطر ماهیت مجازی بودن آنها برای بعضی پیش می‌آید این است که یک شتابدهنده‌ی دیجیتال همانند مراکز شتابدهی فیزیکی دارای کارایی لازم نیست. اما این نوع شتابدهنده‌ها نیز همانند شتابدهنده‌های معمولی همه‌ی کارویژه‌های یک شتابدهنده را ارائه می‌کنند.

روندها به سمت کار در خانه پیش می‌رود

پیش بینی‌ها حاکی از این است که در آینده‌ای نه چندان دور، عموم افراد فعالیت و شغل خود را در خانه و در بستر فضای مجازی یعنی به همان شیوه فریلنسری دنبال می‌کنند. این امر نیز سبب می‌شود شتابدهنده دیجیتال در این زمینه پیشرو باشد و به تیم‌ها کمک کند تا خود را با چنین فضایی انطباق دهنده و مهارت‌های خود را متناسب با این فضا ارتقا دهند.

 

تهران، میدان جهاد، فاطمی، میدان گلها،

خیابان گلها، پلاک 19، طبقه اول، شرکت

سرمایه نوآوری احیاء

با ما تماس بگیرید

تمامی حقوق برای نوآوری احیا محفوظ است.

طراحی و اجرا: